Sakrament małżeństwa


Co rozumiemy przez małżeństwo?

Przez małżeństwo rozumiemy przymierze, przez które mężczyzna i kobieta tworzą ze sobą wspólnotę całego życia, skierowaną ze swej natury na dobro małżonków oraz na rodzenie i wychowywanie potomstwa. Zawierane między ochrzczonymi zostało podniesione przez Chrystusa Pana do godności sakramentu.


Jakimi słowami św. Paweł podkreślił wielkość sakramentu małżeństwa?

Święty Paweł Apostoł napisał: “Mężowie, miłujcie żony, bo i Chrystus umiłował Kościół… Tajemnica to wielka, a ja mówię” w odniesieniu do Chrystusa o do Kościoła” (Ef 5, 25.32).


Jaką łaskę daje sakrament małżeństwa?

Sakrament małżeństwa udziela łaski miłowania się wzajemnie tą miłością, jaką Chrystus umiłował Kościół. Łaska sakramentu udoskonala zatem ludzką miłość małżonków, umacnia ich nierozerwalną jedność ich na drodze do życia wiecznego


Jakie cechy istotne posiada małżeństwo?

Do cech istotnych małżeństwa należy:
 – jedność,
 – nierozerwalność,
 – otwartość na przyjęcie dzieci.


Jaka jest sytuacja małżonków rozwiedzionych?

Osoby rozwiedzione zawierające nowy związek nie są wyłączone z Kościoła, ale nie mogą przystępować do Komunii świętej. Powinni prowadzić życie chrześcijańskie bez ponownego związku i wychowywać swoje dzieci w wierze


Dlaczego dom rodzinny nazywamy “Kościołem”?

Chrześcijański dom rodzinny jest miejscem, gdzie dzieci otrzymują nauczanie wiary, i dlatego słusznie nazywa się go “Kościołem domowym”, wspólnotą łaski i modlitwy, szkołą cnót ludzkich i miłości chrześcijańskiej.


Jakie są wymagania, aby podjąć rozmowę kanoniczno-duszpasterską?

  • aktualne, tj. z datą do trzech miesięcy wstecz – metryki chrztu,
  • dowody osobiste,
  • ostatnie świadectwo katechizacji,
  • świadectwo bierzmowania,
  • zaświadczenie o uczestnictwie w katechezie przedmałżeńskiej,
  • zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego

W naszej parafii

Narzeczeni zgłaszają się do kancelarii parafialnej co najmniej trzy miesiące przed ślubem. Pierwsze i drugie spotkanie odbywa się w kancelarii parafialnej po wcześniejszym umówieniu się z ks. proboszczem.


Narzeczeni mają obowiązek uczestnictwa w rozmowach w Poradni Rodzinnej oraz uczestniczenia w Dniu Skupienia dla narzeczonych. Także zobowiązani są do przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania jest to tzw. I i II spowiedź przed ślubem.