2 kwietnia 1985 r.

Początek

Dekretem wydanym w Tarnowie 2 kwietnia 1985 roku podpisanym przez Biskupa Tarnowskiego Jerzego Ablewicza została erygowana parafia pw. Niepokalanego Serca NMP.
   Postanowienia tego dekretu brzmią: „Nowa parafia zasięgiem swej działalności obejmować będzie wyłączone z parafii Otfinów wioski: Przybysławice w jej granicach administracyjnych oraz Pasiekę Otfinowską z wyjątkiem przysiółka tzw. Zakanale”
   Przybysławice i Pasieka Otfinowska leżą po lewej stronie Dunajca w odległości 10 km od ujścia Wisły. Obydwie wioski należą do parafii pw. św. Piotra i Pawła w Otfinowie. Należeli do najgorliwszych parafian, choć w wypełnianiu obowiązków przeszkadzał Dunajec, który podczas wiosennych roztopów, letnich powodzi czy zimowych mrozów uniemożliwiał funkcjonowanie promu.

Przejęcie obowiązków katechizacji

18 sierpnia 1980 roku obowiązki katechizacji podjął wikariusz z Otfinowa ks. Michał Dziedzic, który w starym i zniszczonym domu katechetycznym organizował nabożeństwa dla starszych i chorych. W takiej sytuacji rodziła się myśl budowy nowego domu katechetycznego. Głównym zabiegającym o to był Franciszek Konop, sołtys z Przybysławic. Wielką rolę w dalszych działaniach odegrał Tomasz Biś, który będąc gościem „Klubu Przybysławice” w Chicago namawiał Rodaków do pomocy materialnej. Prezesem klubu był Mieczysław Woźniak.

18 sierpnia 1980 r.
5 kwietnia 1981 r.

Plan

5 kwietnia 1981 roku wojewoda tarnowski na wniosek Kurii Diecezjalnej w Tarnowie wydał decyzję zezwalającą na budowę punktu katechetycznego w Przybysławicach. Parcelę pod budowę przekazał Franciszek Konop i został powołany Komitet Budowy Domu Katechetycznego w liczbie 21 osób. Odpowiedzialnym został mianowany ks. Michał Dziedzic, który otrzymał od ks. biskupa pismo zlecające budowę punktu katechetycznego wraz z częścią sakralną, na która uzyskał zezwolenie z Urzędu Wojewódzkiego Wydział do Spraw Wyznań w Tarnowie. Dużą pomoc w tym okazał rodak z Przybysławic ks. Edwin Rzeszuto. Praktycznie miał to być kościół z domem katechetyczny.
   Plan koncepcyjny sporządził mgr inż. Arch. Józef Szczebak z Tarnowa. Plan konstrukcyjny wykonał mgr inż. Arch. Aleksander Wałęga z Tarnowa. Budowę ograniczała parcela(12 arów). Zezwolenie na budowę wydał Naczelnik Gminy Radłów. W Niedzielę wielkanocną został poświęcony krzyż i plac pod budowę budowę utrudniał czas stanu wojennego. Pierwszą łopatę wbiła Krystyna Janiczek. Prace przebiegały szybko, a zapał ludzi był wielki. Kierownikiem budowy był Kazimierz Król, majstrem Gustaw Wyżykowski z Krakowa. Wielką pomocą wykazali się rodacy z „Klubu Przybysławice” z Chicago. Budowa kościoła stała się wspólną sprawą, co prowadziło do jednomyślności i przełamywania wzajemnych uprzedzeń.

Kamień węgielny

18 lipca 1982 roku został poświęcony i wmurowany kamień węgielny. Dokonał tego Ks. Biskup Józef Gucwa. W pół roku kościół w stanie surowym był gotowy rok 1983 został wykorzystany na projektowanie wnętrza. Projektantem wnętrza jest artysta malarz Maciej Kończycki z Krakowa wraz z inż. Tadeuszem Szponarem. W 1983 dokonano pokrycia zadaszenia blachą miedzianą, wykonano wewnętrzne tynki i elewację. Stałym pracownikiem był emerytowany elektryk Franciszek Graniczny, który przepracował wszystkie dni przy budowie kościoła. W 1984 roku dokończono elewację, ułożono posadzę i obsadzono drzwi. Została także zrobiona techniką grafitti dekoracja sklepienia

 18 lipca 1982 r.
7 października 1984 r.

Poświęcenie kościoła

 7 października 1984 roku w Święto MB Różańcowej Biskup tarnowski Jerzy Ablewicz dokonał poświęcenia kościoła.
 
    Budowa kościoła i domu katechetycznego w Przybysławicach była wspólnym dziełem mieszkańców Przybysławic i Pasieka Otfinowskiej oraz Rodaków mieszkających i pracujących w USA. Na szczególne wyróżnienie zasługują członkowie Klubu Przybysławice z Chicago. Oni podjęli inicjatywy, organizowali zbiórki. Największą aktywnością wykazał się Mieczysław Woźniak długoletnie Prezes Klubu Przybysławice w Chicago. Członkami Zarządu byli: Jan Żurek, Tadeusz Kaganek, Stanisław Kowalczyk, Stanisław Staszczak, Stanisława Palella zd. Janiczek, Józefa Piotrowska, Kazimierz i Halina Cholewa, Maria Nędza-Paszkowa, Franciszek Żelazo, Janina i Jan Wrona. To oni oraz parafianie podjęli się także indywidualnych fundacji np. głównego ołtarza, Stacji Drogi Krzyżowej, witraży, oświetlenia, figury Niepokalanego Serca NMP, drzwi wewnętrznych. Następne lata to uposażanie kościoła w organy, ławki, dzwony.

Pierwszy proboszcz

2 kwietnia 1985 roku została erygowana parafia pw. Niepokalanego Serca NMP, a jej pierwszym proboszczem został mianowany ks. Michał Dziedzic.
   Pierwsza wizytacja kanoniczna miała miejsce 15-16 kwietnia 1989 roku przeprowadził ja Ks. Biskup Piotr Bednarczyk. Przygotowaniem były rekolekcje. Drugą uroczystością w tym roku były prymicje ks. Andrzeja Bąka.

 2 kwietnia 1985 r.
1991 r.

Odnowienie kościoła

W 1991 roku odnowiono wnętrze kościoła, wykonano nowa instalację grzewczą na gaz, zakonserwowano całą stolarkę, ogrodzenie kościoła i cmentarza. 
    Należy wspomnieć, że Przybysławice brały czynny udział w Akcji III Most, co zostało podkreślone w 1992 roku w związku z 50 rocznica tego wydarzenia. Mieszkańcy Przybysławic zostali odznaczeni Złotym Krzyżem Zasługi, został także poświęcony sztandar Koła Armii Krajowej z Przybysławic.
Kolejne lata to przede wszystkim praca duszpasterska.

Przygotowania

 W 1996 roku odbyły się misje parafialne przygotowujące do II Wizytacji Kanonicznej. W tym czasie została także ukończona kaplica na cmentarzu.

1996 r.
8 maja 1997 r.

Wizytacja

8 maja 1997 roku odbyła się wizytacja kanoniczna, która przeprowadził Ks. Biskup Józef Gucwa.

Nowy proboszcz

5 lipca 1999 roku ks. Michał Dziedzic ustępuje z funkcji proboszcza, a 4 sierpnia 1999 roku zostaje mianowany nowy administrator parafii ks. Roman Kopacz duszpasterz z Ukrainy.

5 lipca 1999 r.
1 marca 2006 r.

Tymczasowy administrator

 1 marca 2006 roku z parafii odchodzi ks. Roman Kopacz, a obowiązki administratora pełni ks. Józef Grabowski.

Następny proboszcz

25 marca 2006 roku obowiązki administratora a później proboszcza obejmuje ks. Stanisław Polek. 
    W czasie duszpasterzowania ks. Stanisława Polka rozwinęło się duszpasterstwo, szczególnie dzieci i młodzieży. Zostało dokonanych też wiele inwestycji materialnych: ułożenie kostki wokół kościoła, nowy postument pod figurę Matki Bożej przy placu kościelnym, remont zakrystii, przystosowanie salek na spotkania dzieci i młodzieży, odnowienie figury Matki Bożej z głównego ołtarza, krzyża, remont części mieszkalnej – plebani, nowy krzyż misyjny, nowe nagłośnienie.

25 marca 2006 r.
 30 maja 2010 r.

Misje

30 maja 2010 roku rozpoczęły się Misje parafialne, które przygotowały parafię do jubileuszu 25 – lecia parafii Przybysławice.

Jubileusz

13 czerwca 2010 roku obchodzono uroczyście jubileusz parafii oraz Ks. Biskup Wiktor Skworc dokonał konsekracji kościoła. W głównym ołtarzu zostały złożone relikwie bł. Karoliny Kózkówny.

13 czerwca 2010 r.
12 sierpnia 2013 r.

Zmiana proboszcza

12 sierpnia 2013 roku decyzją ks. Biskupa Ordynariusza ks. Stanisław Polek został mianowany proboszczem parafii Borowa k. Mielca, natomiast parafia Przybysławice otrzymała nowego administratora Ks. Piotra Bodzionego, dotychczasowego wikariusza w parafii św. Pawła Ap. w Bochni. Objął on parafię 25 sierpnia 2013 roku. Wielkim wydarzeniem dla parafii była peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego i relikwii św. Jana Pawła II i św. siostry Faustyna Kowalskiej. odbyła się ona w dniach 26-27 września 2014. Przygotowaniem do peregrynacji były rekolekcje, które poprowadził ks. dr Jan Bartoszek Diecezjalny Asystent Akcji Katolickiej. Uroczystościom przewodniczył ks. biskup Jan Piotrowski/obecnie biskup ordynariusz diecezji kieleckiej/. Modlitwie przewodniczyli księża rodacy, byli proboszczowie, jak również młodzież, dorośli i dzieci. Oprócz duchowego przygotowania została przygotowana Kaplica

Miłosierdzia w której znajdują się relikwie św. Jana Pawła II, które ofiarował nasz rodak ks. Prałat Edwin Rzeszuto, został odnowiony obraz Jezusa Miłosiernego, namalowany obraz św. siostry Faustyny. Obecnie w tej kaplicy w każdy piątek odprawiane jest Nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia.

Nabożeństwa fatimskie

Od maja do października zostało wprowadzone Nabożeństwo fatimskie, wraz z procesją z figurą Matki Bożej Fatimskiej/dar ks. Prałata Edwina Rzeszuto/

2014 r.
marzec, październik 2015 r.

Prace w parafii

W marcu 2015 roku został przemalowany kościół

W październiku wycięto stare drzewa na cmentarzu i posadzono nowe, utworzono alejki ozdobne, jak również zmieniono krzyż na nowy/wykonawca i fundator P. Wiesław Głowa/

Rok Bożego Miłosierdzia



Papież ogłosił Nadzwyczajny Rok Jubileuszowy Miłosierdzia Bożego. Dla nas Polaków staje się również dziękczynieniem za 1050 rocznicę chrztu Polski. Przygotowujemy się także do Światowych Dni Młodych w Krakowie 2016 roku

8 grudnia 2015 r.
Od 19 lipca 2016 r.

Goście z Włoch w ramach Tygodnia Misyjnego


W naszej parafii gościła grupa młodzieży z Włoch, którzy przybyli do nas w ramach Tygodnia Misyjnego, przygotowującego to przeżycia Światowych Dni Młodych w Krakowie. Zamieszkali u rodzin naszej parafii. Najlepszym podziękowaniem na koniec pobytu były słowa wypowiedziane przez jednego z uczestników: ” Dziękujemy, na zawsze zostaniecie w naszych sercach, za waszą gościnność”.

Diecezjalny Dzień Wspólnoty


Przy ołtarzu papieskim zgromadziła się młodzież z naszej diecezji oraz młodzież z kilkunastu krajów świata goszcząca w tarnowskiej diecezji. 

23 lipca 2016 r.
2016 r.

Światowe Dni Młodzieży w Krakowie


Światowe Dni Młodych, które odbyły się w Krakowie, to przede wszystkim ogromne świadectwo wiary, jak również radości, młodości, przyjaźni i entuzjazmu. Papież Franciszek gościł w naszej Ojczyźnie i odwiedził Jasną Górę, gdzie sprawował Mszę św. dziękczynną z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski. Przebywał także w hitlerowskim obozie zagłady w Oświęcimiu, w Dziecięcym Szpitalu w Prokocimiu, Łagiewnikach. Centralna uroczystość odbyła się w Brzegach k. Wieliczki, gdzie papież sprawował Mszę św. dla kilku milionów pielgrzymów z całego świata. Te dni były wielkim świętem w naszej Ojczyźnie.

Śmierć pierwszego proboszcza parafii Przybysławice


Zmarł śp. Ks. Michał Dziedzic – emerytowany proboszcz parafii Przybysławice, rezydent w parafii Szalowa.
sza święta pogrzebowa została odprawiona w kościele parafialnym w Szalowej w czwartek (25 sierpnia) o godz. 14.00, ciało Zmarłego zostało złożone na miejscowym cmentarzu. Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył Ks. Biskup Władysław Bobowski. Koncelebrowało wielu kapłanów.
Ks. Michał Dziedzic urodził się 14 września 1934 roku w Wyskitnej. Pochodził z parafii Polna. Egzamin dojrzałości złożył w 1952 roku, w Tarnowie. Wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, a po ukończeniu studiów filozoficzno – teologicznych przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Karola Pękali w dniu 29 września 1957 roku. Jako wikariusz pracował w parafiach: Kamienica, Cmolas, Podegrodzie, Lubcza, Rożnów, Łęki Górne, Laskowa, Sękowa i Otfinów. W latach 1985 – 1999 pełnił urząd pierwszego proboszcza nowoutworzonej parafii Przybysławice. Po złożeniu w 1999 roku urzędu proboszcza zamieszkał jako rezydent w parafii Rytro. Od 2006 roku mieszkał w parafii Szalowa.
Parafia Przybysławice w licznej grupie uczestniczyła w tych uroczystościach, chcąc w ten sposób pożegnać swojego pierwszego proboszcza i twórcę parafii Przybysławice.
Niech odpoczywa w pokoju wiecznym !
 

23 sierpnia 2016 r.
11 listopada 2016 r.

Hołd  wdzięczności Polska składa …

Pod takim hasłem przebiegały w Przybysławicach uroczystości z okazji 98. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Patronami byli Burmistrz Miasta i Gminy Radłów, Stowarzyszenie Rozwój Wsi Przybysławice i Pasieka Otfinowska oraz proboszcz parafii Przybysławice.


Obchody rozpoczęły się odsłonięciem obelisku upamiętniającego 1050 rocznicę Chrztu Polski. Pomnik powstał z inicjatywy lokalnej społeczności, a umieszczono go na plantach naprzeciw parafialnego kościoła.

Uroczystego poświęcenia obelisku dokonał J.E. Ks. Biskup Stanisław Salaterski. Następnie uformowany orszak udał się do Kościoła, w którym pod przewodnictwem Ks. Biskupa i w koncelebrze Ks. Prof. Ireneusza Stolarczyka oraz Ks. Proboszcza Piotra  Bodzionego została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny. Uroczystości kościelne zakończyło odśpiewanie hymnu „Boże coś Polskę”.

Po tym wydarzeniu nastąpiło przejście pod pomnik bohaterów I i II wojny światowej, gdzie złożono kwiaty i znicze. Kolejna część listopadowego święta odbyła się w miejscowej szkole. Uczniowie zaprezentowali patriotyczny program słowno-muzyczny pt. „Znicze pamięci”.

Wzruszająca była rola narratora w osobie p. T. Seremeta. Niespodzianką wieczoru stał się urodzinowy tort dla Najdostojniejszej Jubilatki – Polski. Smak Ojczyzny widać było na uśmiechniętych twarzach gości. Po takich słodkościach żywo, głośno i rytmicznie rozbrzmiewały pieśni patriotyczne pod muzycznym przewodnictwem p. M. Piekuta.

Zostały także zaprezentowane konkursowe wiersze mieszkańców Przybysławic i Pasieki Otfinowskiej na temat małej i dużej Ojczyzny, które napisali: Sabina Legieć-Bocoń, Dorota Kuczek, Teresa Burzawa i Aleksander Stryczek. Wręczono również nagrody uczniom za udział w konkursie plastycznym i literackim o tematyce patriotycznej.
Uroczystości zakończono wspólną radosną biesiadą, w której nie brakowało smakołyków, rozmów, opowieści i żartów.

III Wizytacja Kanoniczna

Przeprowadził ją Ksiądz Biskup Leszek Leszkiewicz. Po liturgicznym przywitaniu Księdza Biskupa przez proboszcza ks. Piotra Bodzionego i przedstawicieli parafii rodzinę Państwa Ewy i Piotra Aniołów, ksiądz biskup celebrował uroczystą Mszę świętą i wygłosił kazanie.

Po Mszy św. Ks. Biskup spotkał się z działającymi w parafii grupami: Akcją Katolicką, Różami Różańcowymi, DSM, ministrantami, lektorami, młodzieżą, Radą Duszpasterską. Podczas tego spotkania wyraził radość, że mimo, że parafia jest mała tak wielu ludzi angażuje się w apostolstwo, wyraził życzenie, aby to zaangażowanie dalej się rozwijało.


Ksiądz Biskup także odwiedził najstarszą parafiankę P. Marię Magierę, która liczy już 97 lat. Było to spotkanie pełne wrażeń i szczególnych przeżyć.

W czasie wizytacji został także udzielony młodzieży klasy III Gimnazjum sakrament bierzmowania.

Biskup spotkał się także z jedną z rodzin parafii P. Boconiami.


Zakończenie wizytacji, to czas podziękowania Księdzu Biskupowi Leszkowi za umocnienie słowem i obecnością, trafnymi spostrzeżeniami. Nasza wspólnota podejmuje zobowiązania, aby przeżywany przez diecezję tarnowską V Synod był czasem jeszcze większego zaangażowania i troski ludzi świeckich o sprawy parafii, diecezji, kościoła  powszechnego.



Niepokalanemu Sercu NMP zawierzamy naszą parafię, rodziny, dzieci, młodzież, ludzi samotnych i chorych.
Nasza Pani Przybysławska w Twych dłoniach skarb Bożych łask, wiec do Ciebie wołamy: Maryjo wspomóż nas!
 

12 lutego 2017 r.
21 kwietnia 2018 r.

Inauguracja V Synodu Diecezji Tarnowskiej

Uroczystościom przewodniczył Metropolita Krakowski Marek Jędraszewski. W gronie kilkunastu biskupów i wielu setek kapłanów oraz wiernych Biskup Tarnowski Andrzej Jeż poprowadził procesję z kościoła Matki Bożej Fatimskiej do tarnowskiej katedry. Jest to niezwykle wysokiej rangi wydarzenie i uroczystość w Diecezji Tarnowskiej. Synod przewidziany jest na 3 lata i będzie się zajmował tematyką rodziny, ewangelizacji, parafią we współczesnym świeci, rolą mediów. W parafii została powołana Grupa Synodalna, która składa się z Rady Duszpasterskiej, przedstawicieli Akcji Katolickiej, osób chętnych, by brać udział w dyskusjach nad rolą kościoła. chcemy zobaczyć Kościół Tarnowski z jego bogactwem ale również  niedociągnięciami.




Poświęcenie tablicy pamiątkowej śp. ks. Michała Dziedzica

Została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem Księdza Biskupa Stanisława Salaterskiego podczas której wmurowano tablicę pamiątkową pierwszego proboszcza i budowniczego kościoła w Przybysławicach. W koncelebrze brali udział dziekan Bogdan Walerowski, rodak ks. Andrzej Bąk, obecny proboszcz ks. Piotr Bodziony, proboszcz Szalowej, rodzinnej parafii ks. Michała ks. Mieczysław Górski. Był także obecny bratanek ks. Mateusz Dziedzic misjonarz pracujący w Afryce. Wśród liczne zebranych parafian, rodziny, rodzeństwa ks. Michał, był obecny Prezes Klubu Przybysławice w Chicago Pan Stanisław Boduch. To dzięki ofiarności rodaków z klubu mogła powstać tablica pamiątkowa.

ks. Biskup Stanisław Salaterski odsłania pamiątkową tablicę

Pan Stanisław Boduch – prezes Klubu Przybysławice w Chicago.




7 lipca 2018 r.
11 listopada 2018 r.

100-rocznica Odzyskania Niepodległości

Również parafia współpracując z Niepubliczną Szkołą Podstawową w Przybysławicach, Stowarzyszeniem na rzecz Rozwoju wsi Pasieka Otfinowska i Przybysławice podjęła się upamiętnienia  tej ważnej rocznicy przez akademie, wspólne śpiewy pieśni patriotycznych, dzieci i młodzież brałi udział w różnych akcjach i zabawach, konkursach, olimpiadach. Posumowaniem i zwieńczeniem tego wydarzenia było wmurowanie i poświęcenie głazu w Pasiece Otfinowskiej. Dokonało się to dzięki staraniom Pana Sołtysa Emila Sowy i społeczności wsi Pasieka Otfinowska.



Sołtys Pasieki Otfinowskiej P. Emil Sowa.

Ks. Profesor Ireneusz Stolarczyk

Sztandar Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Przybysławicach.

Zmiana proboszcza

Ks. Piotr Bodziony został mianowany proboszczem parafii pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Moszczenicy k. Gorlic, natomiast parafia Przybysławice otrzymała nowego proboszcza, którem jest ks. mgr lic. Daniel Bubula były prefekt Seminarium Duchownego w Tarnowie.

Nowy proboszcz ks. Daniel Bubula

Dziękczynienie za proboszczowanie ks. Piotra Bodzionego


Nominacja na proboszcza parafii Moszczenica.

10 sierpnia 2019 r.
24 marca 2020

Śmierć byłego proboszcza

24 marca parafianie otrzymali informację o śmierci byłego proboszcza naszej parafii ks. Romana Kopacza. Swoją posługę w naszej parafii pełnił w latach 1999-2006. Niestety parafianie nie mogli uczestniczyć w pogrzebie ze względu na ograniczenia. Śp. ks. Roman Kopacz spoczął w rodzinnej parafii.

Triduum Paschalne podczas narastającej pandemii

Triduum w tym roku było bardzo smutne. Odbywało się przy prawie pustym kościele, oraz bardzo skromnej asyście liturgicznej, której prawie nie było. Nie było procesji rezurekcyjnej. Parafianie łączyli się duchowo z obecnymi w kościele oraz uczestniczyli w uroczystościach za pomocą zewnętrznego nagłośnienia oraz transmisji z innych kościołów.

12-13 kwietnia 2020
21 czerwca 2020

Odpust parafialny

Także i ta uroczystość odbywała się przy licznych ograniczeniach, dzięki czemu Msza św. nie mogła być tak uroczysta jak co roku. Mszy przewodniczył były rektor WSD w tarnowie

Uszkodzony krzyż

2 maja miało miejsce smutne wydarzenie. Podczas wichury krzyż na cmentarzu parafialnym został złamany przez wiatr, a wizerunek P. Jezusa roztrzaskany. Kilka dni później stał już nowy krzyż, który później został poświęcony.

2 maja 2021
10 czerwca 2021

Pogrzeb śp. ks. Edwina Rzeszuto

O śmierci śp. ks. rodaka parafianie dowiedzieli się 7 czerwca, pogrzeb został zaplanowany na 10 czerwca. Uroczystej Mszy św. pogrzebowej przewodniczył biskup Tarnowski Andrzej Jeż. Śp. ks. Edwin spoczął na parafialnym cmentarzu w rodzinnym grobowcu.

Odpust parafialny

13 czerwca 2021r. parafia przeżywała kolejny odpust ku czci Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Uroczystej sumie odpustowej przewodniczył ks. prałat Władysław Szyrszeń, wraz z nim Mszę św. sprawowali ks. proboszcz Daniel Bubula i ks. Andrzej Bąk, rodak z naszej parafii.

13 czerwca 2021