Czym jest sakrament bierzmowania?

Sakrament bierzmowania jest dopełnieniem sakramentu chrztu św. Bierzmowanie wraz    z chrztem i Eucharystią należy do “sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego”, którego jedność powinna być zachowywana (Katechizm Kościoła Katolickiego 1285).

Co jest znakiem widzialnym sakramentu bierzmowania?

Jest włożenie rąk biskupa, namaszczenie krzyżmem św. i modlitwa.

Co sprawia Duch św. w sakramencie bierzmowania?

– zakorzenia nas głębiej w Bożym synostwie, tak że możemy mówić “Abba, Ojcze!”;
– ściślej jednoczy nas z Chrystusem;
– pomnaża w nas Swoje dary;
– udoskonala naszą więź z Kościołem;
– udziela nam, jako prawdziwym świadkom Chrystusa, Swojej mocy do szerzenia i obrony wiary słowem i czynem, do mężnego wyznawania imienia Chrystusa oraz do tego, by nigdy nie wstydzić się Krzyża (Katechizm Kościoła Katolickiego 1303).

Co znaczy apostołować?

To troszczyć się nie tylko o swoje zbawienie, ale i zbawienie drugich.

W jaki sposób chrześcijanin może apostołować?

Przez przykład własnego życia, pouczające słowo, modlitwę, dobre uczynki, a także przez cierpienie i ofiarę.

Gdzie chrześcijanin powinien apostołować?

Wszędzie, gdzie spotyka się z ludźmi.

W naszej parafii

Przygotowanie do sakramentu bierzmowania dokonuje się w ciągu trzech lat szkoły podstawowej. Polega na formacji duchowo-intelektualnej kandydata do bierzmowania. Spotkania w naszej parafii odbywają się co miesiąc po wcześniejszym ustaleniu terminu.

Warto przeczytać: Katechizm Kościoła Katolickiego dla Młodych/Youcat/ nr 203 i następne oraz KKK nr 1285-1314.

Przygotowanie i kryteria dopuszczenia do sakramentu bierzmowania

Przygotowanie do bierzmowania

Przygotowanie do przyjęcia sakramentu bierzmowania trwa przez trzy lata i ma miejsce w szkole podstawowej. Rozpoczyna się w klasie szóstej. Przygotowanie to zwieńczone jest przyjęciem sakramentu bierzmowania w klasie ósmej szkoły podstawowej.

Przez cały czas trwania przygotowania kandydaci do sakramentu bierzmowania uczestniczą w katechizacji szkolnej oraz w katechezach organizowanych przy parafii. Miejscem katechez parafialnych są parafialne salki katechetyczne. Ponadto kandydaci powinni uczestniczyć w specjalnych celebracjach, które mogą być organizowane tylko w kościołach lub kaplicach na terenie parafii. Katechezy parafialne powinny być prowadzone przez duszpasterzy we współpracy z odpowiednio przygotowanymi animatorami świeckimi. Tematykę oraz częstotliwość spotkań i celebracji określa program zatwierdzony przez Biskupa Tarnowskiego, natomiast właściwe pomoce w formie konspektów do spotkań w grupach i celebracji zostały wydane przez Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. Dopuszcza się przygotowanie do bierzmowania poprzez udział kandydatów, którzy wyrażą taką wolę, w programie formacyjnym „Młodzi na progu”.

W klasie siódmej szkoły podstawowej należy przygotować uczniów do egzaminu z wiedzy religijnej, składanym przez uczniów przed dekanalnym lub diecezjalnym wizytatorem nauki religii w obecności swojego katechety, rodziców i księdza proboszcza. Za przygotowanie uczniów do egzaminu odpowiada katecheta uczący kandydatów do bierzmowania w szkole. Podstawą wiedzy religijnej jest „Katechizm bierzmowanych” wydany przez Wydawnictwo Biblos.

Zaleca się podkreślenie ścisłego związku pomiędzy chrztem świętym a bierzmowaniem poprzez zachowanie imienia chrzcielnego jako imienia z bierzmowania. Uzasadnieniem zmiany imienia z chrztu świętego na inne jest przede wszystkim brak związku tego imienia z chrześcijańskim patronem. Kryterium wyboru imienia nie może być jego atrakcyjność, lecz świadectwo życia oraz wartości, które propagowali wybrani święci lub błogosławieni. Kandydaci powinni dobrze zapoznać się z życiorysem swojego patrona oraz zatwierdzić swój wybór u katechety szkolnego.

Zaleca się, aby świadkiem bierzmowania był ktoś z rodziców chrzestnych, przy czym powinny to być osoby w dalszym ciągu wierzące i praktykujące. Świadkiem może być osoba, która ukończyła 16. rok życia, jest katolikiem wierzącym i praktykującym oraz przyjęła sakramenty inicjacji chrześcijańskiej. Świadek, który nie jest znany proboszczowi kandydata do bierzmowania jest zobligowany do dostarczenia stosownego zaświadczenia z parafii, z której pochodzi.

Kryteria dopuszczenia do bierzmowania

Bierzmowanie jest sakramentem wiary, stąd wiara kandydata jest podstawowym kryterium dopuszczenia do bierzmowania. Wiara ta wyraża się:

– w deklaracji przyjęcia sakramentu,
– w systematycznym uczestnictwie w lekcjach religii w szkole i spotkaniach formacyjnych przy parafii,
– w spełnianiu praktyk religijnych (m.in. uczestnictwo w niedzielnej i świątecznej Mszy świętej, przystępowanie z okazji pierwszych piątków miesiąca do sakramentu pokuty i pojednania oraz przyjmowanie w tym dniu Komunii świętej),
– w udziale w rekolekcjach lub dniach skupienia,
– w uczestnictwie w nowennie przed bierzmowaniem,
– w nienagannej postawie religijno-moralnej,
– w pozytywnie zdanym egzaminie.

Zaleca się, aby Księża Proboszczowie i Katecheci z pasterska miłością zaangażowali się w dzieło przygotowania młodych do sakramentu bierzmowania i w to przygotowanie włączyli rodziców. Cała zaś wspólnota parafialna niech otoczy modlitewną troską dzieło przygotowania do bierzmowania.